sobota, 5 kwietnia 2014

Jak poprawnie wykonywać pompki klasyczne

Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, ze na początku prawie każda osoba wykonuje pompki nie prawidłowo. Nawet większość osób ćwiczących na siłowni robi to źle technicznie. Kiedyś spotkałem się z nauczycielem wychowania fizycznego, który również źle wykonywał ćwiczenie. Dodatkowo przekazywał błędna technikę swoim uczniom. Poprawne wykonywanie ma ogromny wpływ na nasze osiągnięcia. I choć wszyscy chcemy robić jak najwięcej pompek, to dopiero z czasem zaczynamy pracować nad technika, a powinniśmy pracować nad tym od samego początku, od pierwszego dnia.

Jak prawidłowo wykonać pompki klasyczne?





Przy pompkach klasycznych nasze dłonie powinny być rozstawione na wysokości barków i ułożone pionowo. Plecy, biodra i nogi muszą być ułożone w jednej prostej linii. Dużo osób na początku gdy wykonując ćwiczenie podnosi wyżej tyłek, dlatego ze po prostu są zbyt słabi by utrzymać talie w prostej linii. Nogi powinny być złączone.  Jeżeli rozstawimy nogi, będziemy wykonywać pompki dużo prostsze, a przecież od początku mamy cel by zdobyć sile i wytrzymałość. Drugi aspekt to taki, ze przy złączonych nogach uczymy się w jakimś stopniu równowagi co będzie miało późniejszy wpływ na wykonywanie pompek na jednej ręce.



Ważne jest również by nie wykonywać pompek "na chama" wyginając przy tym cale nasze ciało w różne strony tylko po to by zrobić jedna pompkę więcej. Jeżeli czujesz ze nie dasz rady zrobić jeszcze jednej poprawnie technicznej pompki - odpuść sobie. Nie dzisiaj to jutro. Nigdzie ci się nie spieszy, nie jesteś przecież na zawodach.

Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu. Wdech gdy się opuszczasz. Wydech gdy się podnosisz.

Klasyczne pompki świetnie rozwijają górne partie ciała, ale nie są to najtrudniejsze pompki, wiec poleca się je osobom, które dopiero zaczynają. Na samych klasycznych pompkach nie zbudujemy wielkiej siły i wytrzymałości, wiec pompki klasyczne są dobre na początku przed innymi formami tego ćwiczenia.

W kolejnych wpisach omówię dokładniej pojedyncze kwestie dotyczące poprawnej techniki.

2 komentarze:

  1. pamiętam że jak zaczynałem to przez to że źle robiłem pompki nabawiłem się poważnej kontuzji. Też warto o tym wspomnieć

    OdpowiedzUsuń
  2. Pompki to trzeba umieć robić, żeby nie szło w łydki... :)

    OdpowiedzUsuń